logo

23 Haziran 2013

Yaşlılık Aylığı Şartları

Yaşlılık Aylığı Şartları

Yaşlılık Aylığı Şartları

Manevi ve maddi olarak desteğe ihtiyaç duyan belirli bir yaşı geçmiş insanlar için var olan aylık türüne yaşlılık aylığı denilmektedir. Bu aylığa hak kazanmak için bazı durumların gerçekleşmiş olması gerekir. Yaşlılık aylığı şartları arasında bulunan en önemli koşul; bu aylık için başvuracak olan kişinin 65 yaşını aşmış olması gerekliliğidir. Ancak 65 yaşından genç olan fakat herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, bakacak bir kimsesi olmayan yaşlı insanlar da bu aylığa başvurabilirler.

Yaşlılık aylığı şartlarından biri olan yaş sınırından sonra, alınacak olan başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Başvuru formuna ek olarak istenecek olan belgelerin tamamının da form ile birlikte ilgili yerlere sunulması gerekecektir. Bu belgelerin içerisinde nüfus kaydı ve muhtaçlık belgesi de yer almaktadır. Gerekli belgeler hazır olduktan sonra bu kişiler incelenir ve bu inceleme sonucunda aylık alıp almama kararı verilir. Yaşlılık aylığı çok düşük bir meblağdır. Miktarın düşük olması sebebi ile, birçok yaşlı kişi bu aylıklardan kolayca faydalanabilmektedir. Ancak kimi özel durumlar dahilinde yaşlılık aylığı oranında çeşitli artışlarda yapılabilmektedir.

Yaşlılık aylığı, belirli bir yaştan sonra maddi manevi bakıma ihtiyaç duyan kişilere verilen bir aylıktır. Bu aylık bağlandıktan sonra herhangi bir şekilde bu kişilerin durumunda değişiklik olması halinde ilgili kişilerin aylıklarında kesilme olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çalışan Emeklilerin Aylığı başlıklı makalemizde SGK ve yabancısorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: »
Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

*