Home / SSK-SGK SORGULAMA / Üniversiteler / Evlilik için Gerekli Belgeler
Makyaj ürünleri

Evlilik için Gerekli Belgeler

evlilik_basvurusu_icin_gerekli_belgeler

Hayat çok hızlı bir şekilde akar gider.Herkezin ilerleyen yaşlarda hayallerini süsleyen evlilik kavramı vardır. Evlilikler genelde severek veya görücü usulü ile gerçekleşmektedir. İstediğiniz tarihlerde ikah işleminizin gerçekleşmesi için o günün boş olması gerekir. Evlilik hazırlıkları yaparken nikah işlemi için gerekli bazı evrakların tam olması gerekir. Yoksa eksik evrakları tamamlamak hem sizi yoracaktır, böylelikle işlerinizin gecikmesine neden olur. 2013 ve 2014 yılında Evlenmeye karar veren çiftlerden hangi evraklar istenmektedir. Hepsini daha detaylı olarak sayfamızdan bulabilirsiniz.

Nikah işlemlerini gerçekleştirmeniz için aranan şartlar nelerdir ?

 • Yasalar önünde reşit olmak, Hakim veya kanuni temsilcinin izni olması, 18 yaşından küçüklerin evlenebilmesi için anne ve babanın imza atarak izin vermeleri gerekir.
 • Evlenmeye engel olan bir sağlık sorununun olmaması gerekmektedir. Bulaşı hastalıkların başında AIDS geldiğinden evlilik için gerekli evraklarda sağlık raporu oldukça önemlidir.
 • Normal şartlarda 17 yaşını bitirmemiş kişiler ancak hakimin izni ile evlenebilirler.

Nikah ve Evlilik için Gerekli Evraklar 2013 – 2014

 1. Kişilerin Nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokobileri gerekmektedir, nüfus cüzdanlarının  resimli ve eski olmamaları gerekmektedir.
 2. Evlenecek çiftlerden birinin oturduğu semtin mahalle muhtarından ikamet kağıdı alması gerekir.
 3. Her iki çiftinde 7 (yedi) adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğrafları
 4. Daha önceden evlenenen ve ayrılan çiftlerin nüfus cüzdanlarında en son hallerinin olması gerekir. Bu nedenle bir çok kişi bu işlemler için uzun süre uğraşmak zorunda kalmıştır.
 5. Kayıtlı olunan Nüfus dairelerinden nüfüs kayıt örneğini ücretsiz olarak temin edebilirler.
 6. Tam donanıma ve malzemeye sahip sağlık ocaklarından sağlık raporu (Her iki çiftinde gelmesi gerekir, bunun nedeni doktor veya hemşire sağlık hakkında bilgiler vermesinden kaynaklıdır.)
 7. Yeni boşanmış kadınlar, yeni bir evlilik yapabilmeleri için 300 gün beklemeleri gerekmektedir.Evlilik işlemlerini yapabilmeleri için Aile Mahkemelerinden İddet Kararı almaları gereklidir.
 8. Doldurulan tüm evraklar dolma ve mavi,siyah renk olan kalemler veya daktilo,bilgisayar gibi yazdırma özelliği bulunan cihazlardan alınabilir.
 9. Doldurulacak tüm evraklar nikah dairesinden ücretsiz olarak temin edilir.
 10. Kayıt işlemleri sabah 08.30-11.00 ile 13.30-15.00 saatleri arasında yapılmaktadır.
 11. Çiftlerden biri yabancı uyruklu ise Türkiye’deki bağlı bulunduğu konsolosluktan bekarlık belgesinin alınarak Vilayet Hukuk işlerinden onaylatılıp üstte belirtilen belgelerle birlikte Nikah Dairesine müracaat edilir. Türkiye’de Konsolosluğu bulunmayan yabancılar için Ankara’daki Dış İşleri Bakanlığından alınmış bekarlık belgesi gerekmektedir.

Nikah işlemleri için izlenmesi gereken yol

 • Yukarıda sırası ile saydığımız belgelerinizi tamamladıktan sonra, çiftler evlenme kurumuna müracaat ederler.
 • Nikah için en uygun gün ve saat alınır.
 • Nikah günü, oda veya salon nikahı olarak ikiye ayrılır, buna göre fiyatlar değişir. Nikah gününü aldıktan sonra birinci dereceden yakın olmayacak şekilde çiftin 2 nikah şahidi ile hazır beklemesi gerekir
 • Nikah işlemi tamamlandıktan sonra alınan Evlilik cüzdanı uluslar arası evlilik belgesi olarak geçerlidir.
 • Evlenme işlemi bittikten sonra ilgili nüfüs müdürlüklerine, belgeler evlendirmeyi yapan yer tarafından gönderilir. Bu süre 1 haftayı bulabilmektedir. Kimliklerinizi yenilemek için bir süre beklemenizde fayda var.
 • Nüfus Müdürlüğü evlenmeyi tescil eder.

Nikah için Başvuru yapılabilecek yerler

 • Belediye Başkanlıkları (Evlenme Memurluğu),
 • Nüfus Müdürlükleri
 • Köy Muhtarlıkları
 • Yurt dışında evlendirmeye yetkili makamlar

Nikah için postayla yapılan başvurular kabul edilemez, kişilerin şahsen başvuru yapması gerekmektedir.

NİKAH HAKKKINDA EN ÇOK SORULAN SORULAR

 • Evlilik en erken ne zaman yapılabilir ?
 • 17 Yaşını doldurmayan çiftler hiç bir şekilde evlenemez, 18 yaşından küçük olanlar ise ailesinin onay vermesi ile beraber evlenebilirler.
 • Kimler, hangi durumlarda evlenemez ?
 • Ayırt etme gücüne sahip olamayanlar evlenemez, Hısımlık bağı olanlar evlenemez,
 • Önceki evliliğin sona erdiğini ispat edemeyenler; gaiplik durumunda, evliliğin feshine dair mahkeme kararı almayanlar evlenemez.
  Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün geçmedikçe evlenemez.(Ancak doğurduğunda bu süre biter. Kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri halinde mahkeme bu süreyi kaldırır)
  Akıl hastaları, evlenmelerinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemezler.
  Evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını, resmi sağlık raporu ile belgelendirmeyenler evlenemezler.
 • Bir kadın evlendikten sonra da kendi soyadını kullanmak isterse ne yapmalı ?
 • (Bu hakkın dayanağı Türk Medeni Kanunun 187. Maddesi’dir) Belediye evlendirme memurluğuna, yazılı olarak başvurulması gerekir. Böylece, kadın, kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir.
 • Eğer istenirse dini tören ne zaman yapılabilir ?
 • Aile cüzdanı gösterilmeden evlenmenin dini töreni yapılamaz. Aksi davranış Türk Ceza Yasası’nda suç sayılmıştır.

Evlilik için Gerekli Belgeler 2013, nikah işlemleri için hangi belgeler gereklidir,evlilik için gerekli evraklar

Bir önceki yazımız olan KADIN VE ERKEK ARKADAŞ KALABİLİR Mİ? başlıklı makalemizde kadın ve erkek arkadaş kalabilir mi, kadın ve erkek beyni ve kadın ve erkek cinsel organı hakkında bilgiler verilmektedir.

Makyaj Ürünleri

About admin

Sattığınız yazılıma ait vergi levhanızı istememiz yada fatura kestiğinize dair kanıt istememiz eğer tehtid olarak algılıyorsanız o zaman şuanda yazdığınız e-mailde tamamiyle tehtiddir. herhangi birinin istemesi üzerine vergi levhasını göstermeniz yasalarca zorunlu olup göstermediğiniz takdirde istediğiniz şeyin yapılmasının imkansız olduğunu size ve sitede belirttik. uzlaşma yolunda attığımız bu adımı değerlendirmediğiniz için üzülüyoruz. Devlet adına değil Vatandaş olarak bunları size söylemiştim. Yazılım dağıtmak suç değildir Lisanslı yazılım dağıtmak suçtur. eğer yazılımınızın Lisanslı olduğunu iddaa ediyorsanız gerekli belgeleri alpaslanduman@yandex.com mail adresimize tarafımıza göndermeniz gerekmektedir.bu yüzden sizden marka patent vergi levhası yada fatura istedik. unutmayın ki internetten sattığınız herhangi bir ürününüz varsa mutlaka fatura kesmeniz ve bunu tüm müşterilerilerinize göndermeniz gerekmektedir. Lisanssız bir ürün üstünde herhangi bir şekilde HAK iddaa edemessiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


*

Wordpress SEO Plugin by SEOPressor
Seo Hizmeti Oyun Oyna Oyun Oyna Yemek Tarifleri Su Kaçağı Şarkı Sözü Bebek Beşiği Bebek Hamağı triplex koli